O autorovi

Petr Čunderlík
 *1979, cestovatel, fotograf

Dobrý den! A díky, že věnujete svůj drahocenný čas návštěvě těchto stránek. Dovolte, abych se vám krátce představil. Jmenuji se Petr Čunderlík a narodil jsem se v Příbrami. Po dokončení studií jsem se přestěhoval do Prahy, kde momentálně trávím nejvíc času, v Příbrami však mám stále část své rodiny, tak že svůj rodinný čas dělím mezi tato dvě města. 

Mé první kroky k fotografii nasměroval děda, který rád fotografoval a posléze si i fotografie sám vyvolával. Jako malého mě vždy fascinovalo, jak může něco fotografovat, když se na nás nedívá, ale hledí upřeně dolů do fotoaparátu – o existenci zrcátka jsem tehdy neměl ani tušení. Asistence ve fotokomoře pak byla pouze třešničkou na dortu.

 

Po dětství, plném dědových černobílých fotografií, jsem tuto oblast na dlouhé roky opustil a věnoval se jiným zájmům.

 

Při svých toulkách po Africe mezi lety 2005-2007 jsem však zatoužil zvěčnit něco z tohoto fascinujícího kontinentu, který jsem si, i přes veškeré problémy, které Afrika má, zamiloval, a proto jsem se vrátil k fotografii a začal se jí konečně vážně zabývat.

Potřeba být v přírodě a pozorovat ji skrz hledáček fotoaparátu se stala každodenní záležitostí, ale nešlo být neustále v mé milované Africe, proto jsem začal objevovat krásy naší vlasti. V podstatě díky fotografii jsem znovu objevil naší zem, neboť do té doby jsem téměř veškerý volný čas trávil v zahraničí, a přitom doma je toho tolik k vidění!

Mezi nejoblíbenější téma tak patří fotografování zvířat, makrem počínaje a velkými savci v Africe konče.

Brzké vstávání, se kterým vždy hodně bojuji, mi díky fotografování jde mnohem lépe, neboť ta rána v přírodě a hra světel za tu trochu nepohodlí rozhodně stojí.  V poslední době se proto zaměřuji hodně na krajinu – především v České republice, ale rád si  občas odběhnu i k fotografování lidí, sportu a v neposlední řadě i reportáže. Hlavní směr, kterému se věnuji, je však fotografování zvířat v přírodě a krajinová fotografie.

Při fotografování mě nejvíc baví hra s kompozicí, a proto se snažím v terénu i v postprodukci věnovat této části velkou pozornost, neboť chci divákům nabízet maximálně zajímavé pohledy, které nenudí a které odrážejí krásu přírody. Bohužel, nejspíš nikdy nebudou moje fotografie natolik dokonalé, aby vystihly mé pocity a pohled, který zažívám na scéně. To se prostě musí zažít na živo!

 

 

 

Fotografování mi přináší velké potěšení a také hodně únavy, ale je to únava, kterou rád snáším, i když to občas znamená třeba spát na zemi v letištní hale…

 

 

 

 

Přeji všem hodně potěšení z fotografování a především DOBRÉ SVĚTLO!
*za poskytnuté fotografie děkuji Mílovi a Jáje Laštovičkovým, Ivě Molíkové a Honzovi Štěrbovi

Zájmy:
Fotografování, příroda, zvířata, cestování, Polární oblasti (Arktida, Špicberky, Antarktida a subantarktické ostrovy), Skandinávie, Afrika, squash, míchání koktejlů, dobré jídlo, filmy, hudba, knížky, IT

Úspěchy a ocenění: 
National Geographic – Nové Mlýny jako „photo of the day 23.9. 2011″
National Geographic – Nové Mlýny ve výběru „best of September 2011″
1. místo v divácké anketě (fotografie krajiny v ČR) – výstava ke 130. letům narození Františka Drtikola – Galerie FD Příbram, únor 2013
7. místo “Poklady Evropské přírody 2013″ (mláďě tuleně kuželozubého) – 640 fotografů z 26 zemí – EURONATUR Radolfzell, Německo, duben 2013

Spolupracuji s (odběratelé fotografií):
CzechTourism, Lidé a Země, Česká televize, iDNES.cz, National Geographic Society, rodina časopisů 100+1, běžní lidé

Vzdělání:
ZŠ Příbram – dokončeno 1993
Obchodní akademie Příbram – dokončeno 1998
VŠE fakulta managementu – dokončeno 2004

Členství:
Česká společnost ornitologická
Bloger na webu idnes.cz

Podporuji:

Lékaři bez hranic

Člověk v tísni

Česká společnost ornitologická – Josefovské louky