Džunglí Bornea: jedineční orangutani a nosaté opice

Publikováno | Autor:

Těch hvězd!! V životě jsem neviděl tolik hvězd na obloze jako na Borneu! Pouze v místech bez civilizačního a světelného smogu uvidíte noční oblohu tak krásnou, až se budete muset sami štípnout a přesvědčit se, že to není sen. Slunce zapadlo přesně v šest večer, tak jak je v blízkosti rovníku dobrým zvykem a džungle se rozezvučila tisíci hlasy svých obyvatel. Ty neuvěřitelné zvuky v kombinaci s hvězdnou oblohou působí magicky. Ležíte na lodi uprostřed džungle a nevidíte ani vlastní nohy, vnímáte pouze ušima a nosem a jediný pohled je nahoru na tisíce hvězd – úchvatné divadlo!

Teprve noc vám dá odpověď na to, že v džungli nejste sami, neustále slyšíte pohyb a zvuky zvířat a musíte obdivovat fakt, jak to ta příroda dokázala zařídit, že se někdo v takové tmě dokáže tak dokonale pohybovat ve větvích, zatím co vy zakopnete o spacák na zemi.

Na Borneo jsem vyrazil ze dvou důvodů, tím prvním byli jedineční orangutani – primáti, kteří toho mají s člověkem společného více, než by si kdejaký kancléř z Hradu pomyslel. Vidět orangutany v přirozeném prostředí je zážitek na celý život a jelikož žijí volně pouze na Borneu a Sumatře, bylo Borneo jasnou volbou. Tím druhým důvodem pak byl Kahau nosatý, endemický druh primáta, který žije pouze na Borneu, alias Kalimantanu. Jedná se o zvláštní opici, která připomíná svým velkým červeným nosem a kulatým bříškem nejvíce pivaře a to po minimálně 20-ti leté úspěšné kariéře.

Naším cílem se tak stal Národní park Tanjung Puting na jihu Bornea, konkrétně asi 70km úsek řeky Sekonyer, který jsme mohli během pěti dnů prozkoumat a při té příležitosti navštívit i camp Leakey – významnou záchránnou stanici orangutanů. Nejlepším a v pravdě jediným způsobem jak se do NP Tanjung Puting dostat je právě po vodě a proto je potřeba si pronajmout loď – tzv. klotok a teprve pak můžete vesele vyrazit. Ještě teď si vzpomínám, jak jsem začátkem května našel na internetu na jednom cestovatelském webu jakési telefonní číslo na nějakého člověka, který byl označen autorem informace za nejlepšího kapitána a průvodce na Borneu – líná huba, holé neštěstí, tak jsem vzal číslo a vytočil jej – na druhém konci světa se ozval lámanou angličtinou jakýsi Sukma – náš budoucí průvodce…

Se Sukmou jsem se tak poprvé viděl až na letišti v Pangkalan Bunu a hned jsme si padli do oka. Tento chlapík, který nikdy neopustil Borneo a před 10 lety ještě válčil v džungli Bornea, byl největší výhra celé výpravy. Smekám pomyslný klobouk a klaním se jeho znalostem a zkušenostem i organizačním schopnostem a citu pro okamžik, které na nás během těch pěti dnů vybalil. Jako příklad mohu uvést drobnou příhodu, kdy jsme se vrátili z džungle na loď, naprosto uvaření, propocení a utahaní po půl dni focení a on vytáhl odněkud studené navoněné hadříky a vychlazenou kolu – počítal s tím dopředu…. něco tak příjemného a osvěžujícího se dá těžko popsat, to se musí zažít! Se Sukmou s námi jel ještě jeho kamarád – kuchař a kapitán Suma spolu s Meri, která se starala o nádobí a všechno ostatní na lodi. Vzpomínáme tak na nekonečné množství ovoce, krevet, vynikající zeleninu a všechny další dobroty, kterými nás Suma a Meri zásobovali po celou cestu. Díky!!

Těší mě i fakt, že jsme mohli tímto způsobem podpořit přímo místní lidi, kteří vlastní loďky a dělají veškerou práci, namísto obchodníků, kteří loď pouze zprostředkují, ale místním pak dají jenom drobky a většinu zisku si naopak nechají. Díky celé posádce klotoku tak zůstane výprava na Borneo jedním ze zlatých hřebů našich cestovatelských zážitků a já doufám, že se se Sukmou zase brzy uvidím…

Pro nejlepší kvalitu fotografií klikněte na fotku a ta se vám poté otevře v lightboxu

 

 

Matka s mládětem - orangutani mají cca 98% DNA shodnou s lidskou DNA… chování však mají mnohdy stejné…

 

 

 

Mládě orangutana - největší zábavou malých orangutaních výrostků je pořád po něčem sahat nohama…

 

Oči džungle…

 

 

 

Nejkrásnější setkání - mimořádným zážitkem bylo setkání v džungli s mládětem a jeho matkou, kteří ochotně „pózovali“ cca 30 minut privátně pouze pro naše objektivy

 

Polibek…

 

 

 

Vzbouřenec - mládě orangutana vám musí nutně vykouzlit úsměv na rtech…

 

Orangutaní samice má sílu 3 mužů…

 

 

 

síla orangutaního samce se odhaduje na 5-6 dospělých jedinců – nevyplatí se tak se ani s jedním přetahovat… nikdy také nestůjte mezi samcem a samicí a kliďte se mu z cesty nebo si koledujete o to poznat jeho sílu a to bych vám tedy nepřál, nám stačilo když jeden okolo nás pouze zuřivě proběhl…

 

Relax…

 

 

 

Tarzan…

 

 

 

Banány mají rádi i orangutani…

 

Neprostupná džungle – pozorné oko objeví na fotce orangutana… 

 

 

 

Setkání v džungli… dvou opic… :-)

 

 

 

Háďátko…

 

Veverka prévostova…

 

 

 

 Místní rybář…

 

 

 

Logistika na řece…

 

 

 

Klotok, naše necky…

 

 

 

V džungli

 

 

 

Titanic - bornejská verze…

 

 

 

Ledňáček gurial - je pouze jedním z několika zástupců ptačí říše…

 

 

 

Kahau nosatý – pár

 

 

 

Kahau nosatý – vždy připraven…

 

 

 

Nejčastěji je vidět kahau, jak baští šťavnaté lístky…

 

 

 

Typický posed Kahaua nosatého

 

Vůdčí samec – big nose - čím větší nos, tím vyšší postavení ve skupině…

 

 

 

Kahau nosatý se umí dokonale pohybovat ve větvích…

 

Letec – této fotky si vážím – není snadné zachytit Kahaua letícího ve  větvích v tmavé džungli…

 

 

 

Západ slunce na Borneu

 

Spektakulární západ slunce na řece Sekonyer – centrální Kalimantan (Borneo), Indonésie

 

 

 

Pro příští rok připravuji opět cestu do Indonésie, jejím cílem budou orangutani na Borneu (NP Tanjung Puting) 5-6 dní a sopky na východě Jávy (Bromo-Tengger-Semeru a Ijen) 5-6 dní. V Ijenu bychom se měli zastavit déle (cca 2-3 dny) a lépe zdokumentovat toto úžasné místo a strávit více času s horníky z Kawah Ijen.  Předpokládaná doba cesty bude cca 10-14 dní a konat by se měla na přelomu května a června 2013 – záložní termín je červenec 2013 (přesný program bude připraven v průběhu podzimu). Předpokládané náklady jsou cca Kč 30-35tis. plus letenka do Jakarty a pojištění s vízem (cca 17tis.) V ceně jsou veškeré transfery, ubytování, strava, pronájem lodi na Borneu, vstupy do NP a asistence průvodců a moje služby. V průběhu cesty budeme fotografovat jak unikátní zvířata v jejich přirozeném prostředí, tak i úchvatnou krajinu a v neposlední řadě i lidi. Cesta bude mít charakter intenzivního fotografického workshopu, ale je vhodná i jako cesta poznávací  – nudit se určitě nebudete, mohu vám slíbit nezapomenutelné zážitky a zlepšení vašich fotografických dovedností. Jelikož se při podobných cestách chci věnovat v nejvyšší míře všem účastníkům, je počet omezen na maximálně 8 míst, minimální počet jsou 4 účastníci.

V případě zájmu mě prosím kontaktujte na mailu peterudes@centrum.cz gsm: 721 927 146


Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>