Jelení říje v Dánsku

Publikováno | Autor:

Mám rád období, kdy začínají troubit jeleni, aby tak dali najevo, že tento čas patří jim. Oznamují tím mimo jiné končící léto a nastupující barevný podzim, který mám tak rád. Pozorování jelení říje je odměnou a zážitkem zároveň. Mohutní samci se domáhají svých „práv“ a neváhají proto svést nejeden souboj. Člověk – pozorovatel musí obdivovat tyto nádherná stvoření a zároveň cítí respekt k přírodě.

Letos jsem se proto velmi těšil na druhou půlku září, kdy jsem si naplánoval fotografování jelení říje v Dánsku v rozlehlé oblasti na sever od Kodaně, známé jako Jægersborg Dyrehave. Tento lesopark má rozlohu cca 11km2 a na jeho území žije poměrně velké množství jelenovité zvěře jako jsou daňci, jeleni lesní a jeleni sika, atp. Území tak nabízí ideální podmínky na pozorování a fotografování přírodního divadla zvaného jelení říje.

Dánsko je sympatická země, kde prý žijí nejšťastnější lidé na světě. Ani se tomu nedivím, neboť se jedná o zemi malebnou, čistou a upravenou, zemi, která funguje a je to na ní vidět. V průvodcích se dočtete, že má vesnický charakter, což může vyvolávat různé asociace, ale je to míněno v dobrém smyslu, který mohu potvrdit. Tak jako v celé Skandinávii, i jízda po Dánsku je balzám na duši českého řidiče, zkoušeného místními podmínkami a chováním ostatních řidičů na našich silnicích. Zážitek je to i z pohledu technického, neboť se v Dánsku nachází také dvě celosvětově významné silniční a železniční stavby – most přes Velký Belt spojující ostovy Fyn a Sjælland, které tvoří jádro Dánska a Öresundský most spojující Dánsko a Švédsko. Jako milovník přírody, ale i mostů jsem si nemohl tyto dva skvosty ujít.

Po delší době jsem tak vyrazil na fotovýpravu, kam jsem nemusel letět nebo plout po moři, navíc jsme měli štěstí na počasí i podmínky. Ostatně posuďte sami.

 Pro nejlepší kvalitu fotografií klikněte na fotku a ta se vám poté otevře v lightboxu

 

 

Most přes Velký Belt (Storebælt bridge) - do Dánska jsme přijeli pozdě odpoledne a naše první cesta vedla k tomuto nádhernému mostu, který spojuje jádro Dánska, ostovy Fyn a Sjælland

 

 

 

Daněk skvrnitý (Dama dama) - Jægersborg Dyrehave, Dánsko

 

 

 

Daněk skvrnitý (Dama dama) – Jægersborg Dyrehave, Dánsko

 

 

Jelen lesní (Cervus elaphus) - za pět dní jsem zde naběhali cca 40km v „plné polní“, a ačkoliv zde nejsou zvířata tak plachá, přesto trvá, než má člověk štěstí a najde to správné místo na dobrý záběr.

 

 

 

Jelení říje je v plném proudu…

 

 

 

Troubit jako na lesy - pozor neplést s „křičet jako na Lessy“… :-)

 

 

 

Lovecký zámeček Eremitageslottet – Jægersborg Dyrehave, Dánsko

 

Jelen lesní (Cervus elaphus)

 

 

 

Jelen lesní (Cervus elaphus)

 

Nahánění…

 

 

 

Jelen sika (Cervus nippon) - nepůvodní evropský druh, který byl i v ČR uměle vysazen na přelomu 19. a 20. stolení. Pochází z východu asijského kontinentu z Mandžuska, Japonska, Thajska, Vietnamu, Koreje a z východního Ruska. (zdroj: wiki)

KUK!!!

 

 

Jelen lesní (Cervus elaphus)

 

 

 

Šestnácterák…

 

 

Siesta…

 

 

 

Daněk skvrnitý (Dama dama)

 

 

 

Jelen lesní (Cervus elaphus)

 

 

Přemlouvání…

 

 

 

Daněla (Dama dama) - samice od daňka

 

 

Lesní přízraky…

 

 

 

Nyhavn („nový přístav“) - pulsující centrum Kodaně s krásným nábřežím plným barevných domků se sedlovou střechou. Místo, odkud vyplouvají lodě s turisty po okružní cestě Kodaní. Jednou ze zastávek plavby je i socha malé mořské víly. Plavbu loďkou mohu doporučit, krom pěkného pohledu na Kodaň budete mít možnost, při troše štěstí jako my, spatřit i největší kontejnerovou loď světa – MAERSK MAJESTIC, která občas kotví v domovském kodaňském přístavu. Chcete-li zjistit, kde se loď právě nachází, podívejte se na marinetraffic, kde najdete i live data o pohybu ostatních lodí

Öresundský most a panorama Kodaně - doporučuji vyšlápnout 400 schodů, z toho 150 venkovních, a vylézt na věž kostela Svatého Salvátora, odkud se vám naskytne nádherný pohled na celou Kodaň a kde v jednu chvíli můžete vidět město, Öresundský most spojující Švédsko a Dánsko, letadlo SAS a kontejnerovou loď…

 

 

Panorama Kodaně - v pozadí kupole neobarokního kostela Marmokirken (Frederikskirken)

 

 

Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) - poslední den jsme se přesunuli na západ Dánská k Wattovému pobřeží (Vadehavet, Waddenzee) na ostrov Mandø (Fríské ostrovy, Dánsko)

Být drzý jako špaček… - ostrov Mandø (Fríské ostrovy, Dánsko)

Čejka chocholatá (Vanellus vanellus)

Špaček obecný (Sturnus vulgaris)

Větrný mlýn na ostrově Mandø - neuvěřitelný klid tohoto „ostrova“ je doslova magický. Asi to bude tím, že ostrov je ostrovem pouze několik hodin denně v době přílivu, jinak se na něj dá dojít a dojet suchou nohou. Většina turistů navíc využívá pro pozorování tzv. traktorbus, který vozí turisty po pobřeží i v době přílivu – mnoho jich tedy přímo na ostrov Mandø nevyrazí, což je příjemné, neboť celá oblast Wattového pobřeží, včetně ostrova Mandø, je zaslíbeným místem pro ptactvo a tuleně a ti zde tak mají ideální podmínky pro život a dostatek potravy, kterou přináší bohaté Severní moře. Toto místo mě doslova uhranulo, určitě se sem v nejbližší době vrátím… (Fríské ostrovy, Dánsko)

Dánský venkov - Mandø, Fríské ostrovy, Dánsko

Most přes Velký Belt (Storebælt bridge) – tam kde jsem začali, tam jsme také skončili…

 

 

 

Přeji všem hezký den!

 

 

 


Další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>